FCBA1-1008F-R56J
DigiKey Part Number
595-FCBA1-1008F-R56JTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-FCBA1-1008F-R56JCT-ND - Cut Tape (CT)
595-FCBA1-1008F-R56JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCBA1-1008F-R56J
Description
FIXED IND 560NH 400MA 1.33 OHM
Detailed Description
560 nH Unshielded Wirewound Inductor 400 mA 1.33Ohm Max 1008 (2520 Metric)
EDA/CAD Models
FCBA1-1008F-R56J Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.33Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
45 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
415MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)