FCB-0805-471A
DigiKey Part Number
595-FCB-0805-471ATR-ND - Tape & Reel (TR)
595-FCB-0805-471ACT-ND - Cut Tape (CT)
595-FCB-0805-471ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCB-0805-471A
Description
FERRITE BEAD 470 OHM 0805 1LN
Detailed Description
470 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 300mA 400mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCB-0805-471A Models
Category
Current Rating (Max)
300mA
DC Resistance (DCR) (Max)
400mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
470 Ohms @ 100 MHz