FCB-0603-601P
DigiKey Part Number
595-FCB-0603-601PTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-FCB-0603-601PCT-ND - Cut Tape (CT)
595-FCB-0603-601PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCB-0603-601P
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Detailed Description
600 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 1A 200mOhm
Category
Current Rating (Max)
1A
DC Resistance (DCR) (Max)
200mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Height (Max)
0.039" (1.00mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz