F1F5-1707-8R2M
DigiKey Part Number
595-F1F5-1707-8R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1F5-1707-8R2M
Description
FIXED IND 8.2UH 21A 8.6 MOHM SMD
Detailed Description
8.2 µH Shielded Molded Inductor 21 A 8.6mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1F5-1707-8R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
30A
DC Resistance (DCR)
8.6mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.681" L x 0.669" W (17.30mm x 17.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)