F1F5-1707-3R3M
DigiKey Part Number
595-F1F5-1707-3R3MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1F5-1707-3R3MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1F5-1707-3R3MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1F5-1707-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 35A 3.1 MOHM SMD
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 35 A 3.1mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1F5-1707-3R3M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
40A
DC Resistance (DCR)
3.1mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.681" L x 0.669" W (17.30mm x 17.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)