F1F2-0854-100M
DigiKey Part Number
595-F1F2-0854-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1F2-0854-100M
Description
FIXED IND 10UH 7A 40 MOHM SMD
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 7 A 40mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1F2-0854-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
9A
DC Resistance (DCR)
40mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.339" L x 0.315" W (8.60mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)