F1F2-0804-2R2M
DigiKey Part Number
595-F1F2-0804-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1F2-0804-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 12A 10 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 12 A 10mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1F2-0804-2R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
14.5A
DC Resistance (DCR)
10mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.339" L x 0.315" W (8.60mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)