F1F2-0804-1R0M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | F1F2-0804-1R0M |
Description | FIXED IND 1UH 18A 6 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µH Shielded Molded Inductor 18 A 6mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | F1F2-0804-1R0M Models |
Category | Current - Saturation (Isat) 21A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 6mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ratings AEC-Q200 |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Type Molded | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.339" L x 0.315" W (8.60mm x 8.00mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm) |