F1F1-0604-150M
DigiKey Part Number
595-F1F1-0604-150MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1F1-0604-150MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1F1-0604-150MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1F1-0604-150M
Description
FIXED IND 15UH 3.8A 87 MOHM SMD
Detailed Description
15 µH Shielded Molded Inductor 3.8 A 87mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1F1-0604-150M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4.5A
DC Resistance (DCR)
87mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)