F1F1-0604-100M
DigiKey Part Number
595-F1F1-0604-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1F1-0604-100M
Description
FIXED IND 10UH 4.5A 63 MOHM SMD
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 4.5 A 63mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1F1-0604-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5A
DC Resistance (DCR)
63mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)