F1F1-0603-1R0M
DigiKey Part Number
595-F1F1-0603-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1F1-0603-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 15A 8 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 15 A 8mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1F1-0603-1R0M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
20A
DC Resistance (DCR)
8mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)