F1F1-0603-150M
DigiKey Part Number
595-F1F1-0603-150MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1F1-0603-150M
Description
FIXED IND 15UH 3.5A 118 MOHM SMD
Detailed Description
15 µH Shielded Molded Inductor 3.5 A 118mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1F1-0603-150M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4.5A
DC Resistance (DCR)
118mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)