F1D1-060603W-8R2M
DigiKey Part Number
595-F1D1-060603W-8R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1D1-060603W-8R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1D1-060603W-8R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1D1-060603W-8R2M
Description
FIXED IND 8.2UH 5A 60 OHM SMD
Detailed Description
8.2 µH Shielded Molded Inductor 5 A 60Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1D1-060603W-8R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5.5A
DC Resistance (DCR)
60Ohm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)