F1D1-050503W-1R2M
DigiKey Part Number
595-F1D1-050503W-1R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1D1-050503W-1R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1D1-050503W-1R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1D1-050503W-1R2M
Description
FIXED IND 1.2UH 8.5A 16 MOHM SMD
Detailed Description
1.2 µH Shielded Molded Inductor 8.5 A 16mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1D1-050503W-1R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
9.5A
DC Resistance (DCR)
16mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)