F1D1-050503W-1R0M
DigiKey Part Number
595-F1D1-050503W-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1D1-050503W-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1D1-050503W-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1D1-050503W-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 8.5A 14 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 8.5 A 14mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1D1-050503W-1R0M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
10A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
14mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)