F1C2-151610W-8R2M
DigiKey Part Number
595-F1C2-151610W-8R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-151610W-8R2M
Description
FIXED IND 8.2UH 19A 7.2 MOHM SMD
Detailed Description
8.2 µH Shielded Wirewound Inductor 19 A 7.2mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-151610W-8R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
28A
DC Resistance (DCR)
7.2mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.654" L x 0.610" W (16.60mm x 15.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)