F1C2-151610W-5R6M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | F1C2-151610W-5R6M |
Description | FIXED IND 5.6UH 21A 4.2 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5.6 µH Shielded Wirewound Inductor 21 A 4.2mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | F1C2-151610W-5R6M Models |
Category | Current - Saturation (Isat) 34A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 4.2mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case Nonstandard |
Inductance | Size / Dimension 0.654" L x 0.610" W (16.60mm x 15.50mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm) |