F1C2-151610W-4R7M
DigiKey Part Number
595-F1C2-151610W-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-151610W-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 22A 3.8 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 22 A 3.8mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-151610W-4R7M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
39A
DC Resistance (DCR)
3.8mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.654" L x 0.610" W (16.60mm x 15.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)