F1C2-111103W-1R0M
DigiKey Part Number
595-F1C2-111103W-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-111103W-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 16A 4.95 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Wirewound Inductor 16 A 4.95mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1C2-111103W-1R0M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
30A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
4.95mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)