F1C2-080808W-6R8M
DigiKey Part Number
595-F1C2-080808W-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1C2-080808W-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1C2-080808W-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-080808W-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 8A 14.3 MOHM SMD
Detailed Description
6.8 µH Shielded Wirewound Inductor 8 A 14.3mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-080808W-6R8M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
12.5A
DC Resistance (DCR)
14.3mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.350" L x 0.335" W (8.90mm x 8.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)