F1C2-080808W-1R8M
DigiKey Part Number
595-F1C2-080808W-1R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-080808W-1R8M
Description
FIXED IND 1.8UH 18A 4 MOHM SMD
Detailed Description
1.8 µH Shielded Wirewound Inductor 18 A 4mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-080808W-1R8M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
22.5A
DC Resistance (DCR)
4mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.350" L x 0.335" W (8.90mm x 8.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)