F1C2-080808W-100M
DigiKey Part Number
595-F1C2-080808W-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1C2-080808W-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1C2-080808W-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-080808W-100M
Description
FIXED IND 10UH 6.6A 22.9 MOHM
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 6.6 A 22.9mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-080808W-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
8.5A
DC Resistance (DCR)
22.9mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.350" L x 0.335" W (8.90mm x 8.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)