F1C2-070703W-2R7M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | F1C2-070703W-2R7M |
Description | FIXED IND 2.7UH 9.2A 15.4 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.7 µH Shielded Wirewound Inductor 9.2 A 15.4mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | F1C2-070703W-2R7M Models |
Category | Current - Saturation (Isat) 13.5A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 15.4mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case Nonstandard |
Inductance | Size / Dimension 0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm) |