F1C2-070703W-2R7M
DigiKey Part Number
595-F1C2-070703W-2R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1C2-070703W-2R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1C2-070703W-2R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-070703W-2R7M
Description
FIXED IND 2.7UH 9.2A 15.4 MOHM
Detailed Description
2.7 µH Shielded Wirewound Inductor 9.2 A 15.4mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-070703W-2R7M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
13.5A
DC Resistance (DCR)
15.4mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)