F1C2-070703W-1R0M
DigiKey Part Number
595-F1C2-070703W-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-070703W-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 16.1A 5 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Wirewound Inductor 16.1 A 5mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-070703W-1R0M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
22.5A
DC Resistance (DCR)
5mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)