F1C2-070702W-R27M
DigiKey Part Number
595-F1C2-070702W-R27MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-070702W-R27M
Description
FIXED IND 270NH 16A 3.5 MOHM SMD
Detailed Description
270 nH Shielded Wirewound Inductor 16 A 3.5mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-070702W-R27M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
27A
DC Resistance (DCR)
3.5mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)