F1C2-070702W-1R0M
DigiKey Part Number
595-F1C2-070702W-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-070702W-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 8A 10.8 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Wirewound Inductor 8 A 10.8mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-070702W-1R0M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
20A
DC Resistance (DCR)
10.8mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)