F1C2-060603W-4R5M
DigiKey Part Number
595-F1C2-060603W-4R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-060603W-4R5M
Description
FIXED IND 4.5UH 5A 25.3 MOHM SMD
Detailed Description
4.5 µH Shielded Wirewound Inductor 5 A 25.3mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-060603W-4R5M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
8A
DC Resistance (DCR)
25.3mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)