F1C2-060603W-3R3M
DigiKey Part Number
595-F1C2-060603W-3R3MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1C2-060603W-3R3MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1C2-060603W-3R3MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-060603W-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 6A 20.8 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Wirewound Inductor 6 A 20.8mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1C2-060603W-3R3M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
9A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
20.8mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)