F1C2-060603W-2R2M
DigiKey Part Number
595-F1C2-060603W-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-060603W-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 7A 12.2 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 7 A 12.2mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-060603W-2R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
11A
DC Resistance (DCR)
12.2mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)