F1C2-060603W-1R2M
DigiKey Part Number
595-F1C2-060603W-1R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1C2-060603W-1R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1C2-060603W-1R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-060603W-1R2M
Description
FIXED IND 1.2UH 12A 7.4 MOHM SMD
Detailed Description
1.2 µH Shielded Wirewound Inductor 12 A 7.4mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-060603W-1R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
16A
DC Resistance (DCR)
7.4mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)