F1C2-060603W-1R0M
DigiKey Part Number
595-F1C2-060603W-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-060603W-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 13A 6.05 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Wirewound Inductor 13 A 6.05mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-060603W-1R0M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
18A
DC Resistance (DCR)
6.05mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)