F1C2-040402W-1R5M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | F1C2-040402W-1R5M |
Description | FIXED IND 1.5UH 5.8A 23.5 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.5 µH Shielded Wirewound Inductor 5.8 A 23.5mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | F1C2-040402W-1R5M Models |
Category | Current - Saturation (Isat) 7.4A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 23.5mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case Nonstandard |
Inductance | Size / Dimension 0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm) |