F1C2-040402W-1R2M
DigiKey Part Number
595-F1C2-040402W-1R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1C2-040402W-1R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1C2-040402W-1R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-040402W-1R2M
Description
FIXED IND 1.2UH 6.6A 17.9 MOHM
Detailed Description
1.2 µH Shielded Wirewound Inductor 6.6 A 17.9mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-040402W-1R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7.8A
DC Resistance (DCR)
17.9mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)