F1C1-201612-R47M
DigiKey Part Number
595-F1C1-201612-R47MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1C1-201612-R47MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1C1-201612-R47MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C1-201612-R47M
Description
FIXED IND 470NH 6A 17 MOHM SMD
Detailed Description
470 nH Shielded Molded Inductor 6 A 17mOhm Max 0806 (2016 Metric)
EDA/CAD Models
F1C1-201612-R47M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6A
DC Resistance (DCR)
17mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)