F1C1-201210-R47M
DigiKey Part Number
595-F1C1-201210-R47MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1C1-201210-R47MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1C1-201210-R47MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C1-201210-R47M
Description
FIXED IND 470NH 4.3A 36 MOHM SMD
Detailed Description
470 nH Shielded Molded Inductor 4.3 A 36mOhm Max 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
F1C1-201210-R47M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5A
DC Resistance (DCR)
36mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)