F1C1-201208-4R7M
DigiKey Part Number
595-F1C1-201208-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1C1-201208-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1C1-201208-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C1-201208-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 1.5A 325 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 1.5 A 325mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1C1-201208-4R7M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
325mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)