F1C1-160808-R24M
DigiKey Part Number
595-F1C1-160808-R24MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1C1-160808-R24MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1C1-160808-R24MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C1-160808-R24M
Description
FIXED IND 240NH 2.9A 41 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 nH Shielded Molded Inductor 2.9 A 41mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1C1-160808-R24M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4.8A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
41mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)