F1B1-383818-8R2M
DigiKey Part Number
595-F1B1-383818-8R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1B1-383818-8R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1B1-383818-8R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1B1-383818-8R2M
Description
FIXED IND 8.2UH 1.13A 222 OHM
Detailed Description
8.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.13 A 222Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1B1-383818-8R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.3A
DC Resistance (DCR)
222Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)