F1B1-383818-6R8M
DigiKey Part Number
595-F1B1-383818-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1B1-383818-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1B1-383818-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1B1-383818-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 1.2A 198 OHM SMD
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 198Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1B1-383818-6R8M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.5A
DC Resistance (DCR)
198Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)