F1B1-383818-100M
DigiKey Part Number
595-F1B1-383818-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1B1-383818-100M
Description
FIXED IND 10UH 1.06A 252 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.06 A 252Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1B1-383818-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.2A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
252Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)