F1B1-303012-1R5M
DigiKey Part Number
595-F1B1-303012-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1B1-303012-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1B1-303012-1R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1B1-303012-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 1.47A 93 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.47 A 93Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1B1-303012-1R5M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
93Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.117" L x 0.117" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)