F1A2-464615-100M
DigiKey Part Number
595-F1A2-464615-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1A2-464615-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1A2-464615-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1A2-464615-100M
Description
FIXED IND 10UH 1A 240 MOHM SMD
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 1 A 240mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1A2-464615-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.2A
DC Resistance (DCR)
240mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.181" L x 0.181" W (4.60mm x 4.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)