F1A2-464612-100M
DigiKey Part Number
595-F1A2-464612-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1A2-464612-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1A2-464612-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1A2-464612-100M
Description
FIXED IND 10UH 1.1A 240 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 1.1 A 240mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1A2-464612-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
700mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
240mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.181" L x 0.181" W (4.60mm x 4.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)