F1A2-303012-6R8N | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | F1A2-303012-6R8N |
Description | FIXED IND 6.8UH 900MA 260 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6.8 µH Shielded Wirewound Inductor 900 mA 260mOhm Max 1212 (3030 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | F1A2-303012-6R8N Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 260mOhm Max |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Wirewound | Package / Case 1212 (3030 Metric) |
Inductance | Supplier Device Package 1212 |
Tolerance ±30% | Size / Dimension 0.117" L x 0.117" W (3.00mm x 3.00mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm) |
Current - Saturation (Isat) 750mA |