F1A2-303012-2R2N
DigiKey Part Number
595-F1A2-303012-2R2NTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1A2-303012-2R2NCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1A2-303012-2R2NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1A2-303012-2R2N
Description
FIXED IND 2.2UH 1.4A 105 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 1.4 A 105mOhm Max 1212 (3030 Metric)
EDA/CAD Models
F1A2-303012-2R2N Models
DC Resistance (DCR)
105mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.117" L x 0.117" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
1.4A