F1A2-303012-270M
DigiKey Part Number
595-F1A2-303012-270MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1A2-303012-270MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1A2-303012-270MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1A2-303012-270M
Description
FIXED IND 27UH 450MA 940 MOHM
Detailed Description
27 µH Shielded Wirewound Inductor 450 mA 940mOhm Max 1212 (3030 Metric)
EDA/CAD Models
F1A2-303012-270M Models
DC Resistance (DCR)
940mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.117" L x 0.117" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
320mA