F1A1-464612-4R7N
DigiKey Part Number
595-F1A1-464612-4R7NTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1A1-464612-4R7NCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1A1-464612-4R7NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1A1-464612-4R7N
Description
FIXED IND 4.7UH 1.2A 196 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 196Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1A1-464612-4R7N Models
Category
Current - Saturation (Isat)
950mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
196Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.181" L x 0.181" W (4.60mm x 4.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)