F1A1-383815-8R2N
DigiKey Part Number
595-F1A1-383815-8R2NTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1A1-383815-8R2NCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1A1-383815-8R2NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1A1-383815-8R2N
Description
FIXED IND 8.2UH 950MA 237 OHM
Detailed Description
8.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 950 mA 237Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1A1-383815-8R2N Models
Category
Current - Saturation (Isat)
700mA
DC Resistance (DCR)
237Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)