F1A1-383815-1R5N
DigiKey Part Number
595-F1A1-383815-1R5NTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1A1-383815-1R5NCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1A1-383815-1R5NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1A1-383815-1R5N
Description
FIXED IND 1.5UH 1.7A 94 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.7 A 94Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1A1-383815-1R5N Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
94Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)